Volné radikály, oxidační stres a antioxidanty

Mgr. Eva Hvorecká  |  "Výživářská" terminologie
image for Volné radikály, oxidační stres a antioxidanty

Snad s každým jarem přichází vlna tzv. detoxikačních kúr apod. O co se jedná a proč je toto téma ve výživě tak diskutované? Podívejme se na to pěkně od začátku a vysvětleme si nejprve pojem volné radikály.

čtěte více »

 

Prázdné kalorie

Mgr. Eva Hvorecká  |  "Výživářská" terminologie
image for Prázdné kalorie
Co to vlastně je?

čtěte více »

 

Sacharidová superkompenzace a její historie

Mgr. Eva Hvorecká  |  Výživa ve sportu
image for Sacharidová superkompenzace a její historie

Už v 60. letech minulého století bylo na základě vědeckých studií potvrzeno, že obsah glykogenových zásob ve svalech je limitujícím faktorem pro vytrvalostní sportovce. Co je to vlastně svalový glykogen a proč je jeho množství pro vytrvalostního sportovce tak důležité?

čtěte více »

 

Bezlepková dieta a sportovní výkonnost

Mgr. Eva Hvorecká  |  Výživa ve sportu
image for Bezlepková dieta a sportovní výkonnost

„Ideálně bez lepku.“ S těmito názory se v určité době roztrhl pytel a převládají také mezi sportovci. Ti často věří, že lepek způsobuje zažívací potíže, zánět ve střevě a jiné problémy, které pak mají vliv na jejich výkonnost, ačkoliv jsou vlastně zdraví. V důsledku toho vynechávají ze stravy vše, co by lepek mohlo obsahovat, čímž se často připravují o potřebné živiny. Zbytečně investují také do drahých bezlepkových potravin, ačkoliv v anamnéze nemají přítomnou celiakii ani alergii na lepek. Jedná se tedy pouze o módní vlnu ve výživě a komerční záležitost nebo je lepek opravdu škodný i pro zdravé jedince? Zkusme se na to společně podívat.

čtěte více »

 

Co přinesl poslední rok

Mgr. Eva Hvorecká  |  Inspirace
image for Co přinesl poslední rok

Alespoň na rok jsem se od své práce a webu, bohužel, odmlčela. Nicméně to bylo pro dobro věci. Důvodem byl hlavně poslední ročník magisterského studia, diplomová práce a státnice. Takže co mi tento rok přinesl?

čtěte více »

 

"Konec dobrý, všechno dobré"

Bc. Eva Hvorecká  |  Inspirace
image for "Konec dobrý, všechno dobré"

Už nějakou tu dobu se zajímám o přístup zdravotníků k pacientům a jeho rodině (ano, i nás nutričních terapeutů se to týká). Zkušenosti v této problematice mám dobré i špatné. Pravdou ale je, že po každé špatné zkušenosti (kterých je pravděpodobně o něco málo více) se moje rozhořčení stupňuje. V minulém týdnu jsem však měla možnost setkat se s elitou lékařů, kteří se zabývají paliativní péčí, tzn. péčí o umírající pacienty, a najednou jsem se na chvíli ocitla v ideálním světě zdravotnictví.

čtěte více »

 

Studentská asociace nutričních terapeutů

Bc. Eva Hvorecká  |  Základy výživy člověka  |  Pro odborníky
image for Studentská asociace nutričních terapeutů

Po neskutečných peripetiích se nám to podařilo - společně s kolegy jsme založili Studentskou asociaci nutričních terapeutů (SANT)! Zajímá vás, jaké jsou naše vize a cíle a co nás k tomu motivovalo? Tak si ve zkratce můžete přečíst o tom, jak vznik SANT souvisí se studiem a samotnou profesí nutričního terapeuta a nutričního specialisty.

čtěte více »

 

Využití kreatinu u sportovců I. část: Proč ano a proč ne?

Bc. Eva Hvorecká  |  Výživa ve sportu  |  Doplňky stravy  |  Pro odborníky
image for Využití kreatinu u sportovců I. část: Proč ano a proč ne?

Kreatin je sloučenina našemu tělu vlastní, která se tvoří hlavně v játrech, ledvinách a v menším množství také ve slinivce břišní. Účinky kreatinu na náš organismus se začaly studovat od roku 1927. V té době bylo díky tomu poprvé poukázáno na úlohu kreatinové suplementace, která představovala oddálení svalové únavy při intenzivní fyzické zátěži a urychlení regenerace po ní. Abychom si mohli říci, proč je kreatin potenciálně využitelný při fyzické zátěži jako doplněk stravy, je důležité vysvětlit si základní fakta o něm.

čtěte více »

 

Význam výživy při divertikulární chorobě tlustého střeva

Bc. Eva Hvorecká  |  Onemocnění dnešní doby
image for Význam výživy při divertikulární chorobě tlustého střeva

Divertikulární choroba neboli divertikulóza je benigní onemocnění tlustého střeva, při kterém pacient často nepociťuje žádné potíže. Díky významné prevalenci ve vyspělých státech západního světa (10 % populace pod 40 let, 50-70 % populace nad 80 let) se často řadí mezi tzv. civilizační onemocnění (já raději užívám termín „onemocnění dnešní doby“). Jednou z hlavních příčin zvyšujícího se výskytu divertikulózy je náš životní styl a strava chudá na vlákninu.

čtěte více »

 

Seznámení s „trailovým“ během

Bc. Eva Hvorecká  |  Inspirace
image for Seznámení s „trailovým“ během

Od chvíle, co jsem začala běhat, bylo mým snem dostat se dále než do Jeseníků a Beskyd. I když těch příležitostí mám, bohužel, málo, přesto se občas nějaké vyskytnou a opravdu stojí za to! S jednou z nich bych se s vámi chtěla podělit v následujícím článku a nastínit vám tak prostředí trailového běhu.

čtěte více »

 

Sportovci, nezapomínejte v zimě na pitný režim!

Bc. Eva Hvorecká  |  Výživa ve sportu
image for Sportovci, nezapomínejte v zimě na pitný režim!

V zimním období může být pitný režim sportovce poměrně podceňovaný v důsledku menšího pocitu žízně. Připomeňme si tedy význam pitného režimu a na co nezapomínat hlavně v období během zátěže a po zátěži.

čtěte více »

 

Člověk, který hledal cestu ve světě vědy/ve světě alternativy

Eva Hvorecká  |  Inspirace
image for Člověk, který hledal cestu ve světě vědy/ve světě alternativy

Asi po měsíci jsem se konečně proběhla v horách. Úplně jsem zapomněla, jaké inspirace při tom člověk nachází! Když běžím ve městě, tak prostě běžím, běžím na čas. V horách čas neexistuje. Při tom mi došlo, že se neustále peru s určitým paradoxem - Věda vs. Alternativa, který na mě tlačí ze všech stran a vyvolává často zmatenost. A myslím, že nejsem jediná. Každý by chtěl znát odpovědi. Tak můžete číst...:)

čtěte více »

 

Uzeniny a riziko karcinomu - jak je to ve skutečnosti?

image for Uzeniny a riziko karcinomu - jak je to ve skutečnosti?

Přibližně před týdnem proletěla internetem zpráva, že WHO (Světová zdravotnická organizace) zařadila zpracované a červené maso do skupiny s plutoniem z hlediska rizika vzniku rakoviny. Popravdě tyto články nemám moc ráda, jsou napsané příliš populisticky a zbytečně děsí lidi. Uveďme si to tedy na pravou míru.

čtěte více »

 

I školní jídelny potřebují pomoc…

Bc. Eva Hvorecká  |  Základy výživy člověka
image for I školní jídelny potřebují pomoc…

S novelou vyhlášky o školním stravování přišla i nová pravidla pro školní jídelny týkající se dietního stravování. V praxi se nejčastěji jedná o bezlepkové a šetřící diety.

čtěte více »

 

Jogurty

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Potraviny
image for Jogurty

Jogurt je kysaný mléčný výrobek získaný fermentací mléka, smetany, podmáslí nebo jejich směsí pomocí živých mikroorganismů. Výchozí surovinou může být mléko kravské, kozí, ovčí, kobylí, velbloudí, buvolí, mléko jaků. Označení „jogurt“ pochází z tureckého yoğurt,které má původ ve slovese yoğmak – srážet se, houstnout.

čtěte více »

 

Kloubní výživa

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Doplňky stravy
image for Kloubní výživa

Přípravky označované jako „kloubní výživa“ pomáhají zpomalovat destrukci kloubní chrupavky a navozovat optimální stav jejího metabolismu. Pro skupinu látek s chondroprotektivním účinkem je užívána zkratka SYSADOA (symptomatic slow acting drugs of osteoarthrosis). Využívají se tedy především při léčba osteoartrózy, případně osteoartritidy. Účinnými látkami jsou glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, methylsulfonylmethan (MSM), kyselina hyaluronová a hydrolyzáty kolagenu

čtěte více »

 

Spalovače tuku část II.

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Doplňky stravy
image for Spalovače tuku část II.

Jako spalovače tuku nazýváme potravinové doplňky, které kombinují řadu sloučenin přírodního původu s předpokládanými lipolytickými účinky.

čtěte více »

 

Spalovače tuku část I.

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Doplňky stravy
image for Spalovače tuku část I.

Jako spalovače tuku nazýváme potravinové doplňky, které kombinují řadu sloučenin přírodního původu s předpokládanými lipolytickými účinky.

čtěte více »

 

Arašídová pomazánka

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Potraviny
image for Arašídová pomazánka

Arašídová pomazánka nebo také burákové máslo (Peanut butter) pochází z USA, konce     19. století. Původními objeviteli pomazánky z plodů podzemnice olejné však byly Aztékové. Největšími konzumenty burákového másla jsou nadále obyvatelé Spojených států amerických a Kanady. Oblíbené je také v Holandsku, Spojeném království. V České republice pomazánce z arašídů postupně také přicházíme „na chuť“.

čtěte více »

 

Prebiotika

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Základy výživy člověka  |  Doplňky stravy
image for Prebiotika

Jako prebiotika označujeme nestravitelné složky stravy, které představující důležitý substrát pro růst a aktivitu střevní mikroflóry – především bifidobakterie a laktobacily. Mezi prebiotika patří některé oligosacharidy – fruktooligosacharidy, inulin, galaktooligosacharidy. K sacharidům s prebiotickými účinky bývají zahrnovány také xylooligosacharidy a laktulóza.

čtěte více »

 
 
1 2 3 4 5 7 9 Další »