Mgr. Vlastimil Chadim  |  Výživa ve sportu
image for Doplňky stravy pro cyklisty - závodní období

Nikdo nepochybuje o tom, že výživa patří mezi základní faktory ovlivňující kvalitu sportovního výkonu. Rozhodujícím prostředkem pro dosažení optimálního nutričního stavu je konzumace vhodně upravených základních potravin. Jídlo ve své „přirozené“ podobě by mělo tělu přinášet drtivou většinu nezbytných živin. V cyklistice a podobně i u jiných sportovních disciplín však nastávají situace, kdy příjem běžných potravin nelze realizovat, ale přesto je potřebné zajistit dodávku energie a mikronutrientů. Typicky se jedná o občerstvení při pohybové aktivitě, poslední výživu před výkonem a první výživu po jeho ukončení. Tento problém nám pomáhají řešit doplňky stravy.

S příchodem závodního období dochází ke změnám na úrovni celkové kilometráže a intenzity tréninků. Vše se podřizuje dosažení maximální výkonnosti, která vyvrcholí nejdůležitějším závodem (závody) sezóny. Tréninky bývají kratší, ale intenzivnější. Na to reaguje také výživa i suplementační plán.

 

Při trénincích v závodním období většinou ustupují do pozadí energetické tyčinky (tréninky nejsou na tolik dlouhé, aby mělo smysl je využívat). Při krátkých tréninkových jednotkách, kde maximum energie je hrazeno ze sacharidových zdrojů, nenajdou uplatnění ani karnitinové přípravky a MCT tuky. Vše ostatní – ionťáky, gainery, energetické gely a tablety, BCAA (glutamin) však zůstávají stále v akci.

K těmto výrobkům je užitečné přidat také suplementy s „povzbuzujícími“ účinky. V prvé řadě se jedná o kofein a gauranu. Stimulační účinky kofeinu v podobě kávy, colových nápojů a energetických drinků jsou nepopíratelné. Vedle těchto „klasických“ zdrojů kofeinu můžete využít také kofein obsažený v doplňcích stravy v koncentrované podobě kapslí nebo v nižších koncentracích obsažený v roztocích a gelech. Účinek kofeinu nastává již za 20-30 minut po jeho užití. Doba jeho působení trvá u většiny jedinců 1 až 2 hodiny. Guarana je na rozdíl o kofeinu pomalejší, za to však „delší“. Podle toho užívejte přípravky s obsahem kofeinu těsně před i v průběhu (u dlouhých aktivit), guaranu si vezměte již 1 hodinu před započetím tréninku, závodu. Plně postačující dávka je 100 až 150 mg čistého kofeinu (odpovídá 1 až 2 šálkům kávy). S kofeinem (dá se říct i s guaranou) však zacházejte opatrně. Vedlejší účinky v podobě močopudnosti, neklidu až třesu, bušení srdce a snadného vzniku závislosti, nestojí za to. Kofein si šetřete na výjimečné události. Jeho pravidelné užívání vede k rozvoji tolerance, kdy běžné dávky již přestávají „zabírat“.

 

Pro sprinterské typy závodníků je výborným doplňkem stravy kreatin. Jedná se o sloučeninu, která je základním stavebním kamenem kreatinfosfátu. Při rozpadu kreatinfosfátu (CrP) dochází k uvolnění molekuly fosforu, která se váže s ADP (adenosindifosfátem) a společně utváří ATP (adenosintrifosfát) – přímý zdroj energie pro všechny tělesné buňky. Čím více má cyklista ve svalech kreatinfosfátu, tím lépe dokáže vytvářet další a další molekuly ATP. Vyplatí se mu to při spurtech, únicích a všech prudkých stoupáních kratšího trvání. Potřebujete-li v krátkém časovém okamžiku zapnout „forsáž“, sval bohatší na CrP podá větší výkon. Maximální výkon dosáhne celkově vyšších hodnot a budete jej schopni udržet o 10-20 vteřin déle než v případě nízkých kreatinových zásob. Jistou výhodou suplementace kreatinem u cyklistů je také větší množství vody obsažené uvnitř svalových buněk. Kreatin doslova táhne do buněk vodu. Čím lépe je svalová buňka zavodněná, tím déle vydrží v dostatečně hydratovaném stavu a pozitivně se to podepíše na jejím výkonu. Nedivte se pak, že v průběhu užívání kreatinu stoupne vaše hmotnost o 1-3 kg. Jedná se však jedině a pouze o vodu, navíc tolik potřebnou a užitečnou vodu nitrobuněčnou.

 

Za zmínku mohou stát také přípravky stimulující produkci NO – oxidu dusnatého. Účinkem tohoto plynu dochází k relaxaci buněk hladkých svalů cévní stěny, čímž dochází k vazodilataci („roztáhnutí“) cév - následnému zvýšení průtoku krve a v ní rozpuštěného kyslíku, živin ke svalům, (penisu) a srdci. Vlivem NO dochází také ke snížení rizika tvorby krevních sraženin, k podpoře motility střev a ke zvýšení imunitních reakcí těla.

 

Přehled doplňků stravy pro závodní období

Suplementy základní

Užití

Suplementy nadstavbové

Užití

Iontové nápoje

Při výkonu 

BCAA

Při, před, po výkonu

Proteino-sacharidové nápoje

Po, před výkonem

MCT

Při, před výkonem

Energetické gely a tablety

Při výkonu 

Glutamin

Po, před výkonem

Kofein (guarana)

Před, při výkonu

Kreatin

Před, (i po) výkonu

 

 

NO

Před výkonem

 

Vyvážený jídelníček založený na dostatečné konzumaci cereálních výrobků, brambor, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, masa, ryb, ořechů a rostlinných semen by měl zajistit přísun všech vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Přijímat tyto mikronutrienty formou potravinových doplňků většinou nepřináší žádný benefit. Navíc, vstřebatelnost a využitelnost vitamínů a minerálních látek z doplňků stravy je ve většině případů mnohem nižší, než z přirozených, vhodně upravených potravin. Snad v ojedinělých případech lze doporučit navýšení příjmu vitamínu C v obdobích vrcholné zátěže a epidemiích respiračních onemocnění. Opodstatněná může být suplementace hořčíkem při křečích (na jejich vzniku se však také podílí nerovnováha dalších minerálních látek – vápníku, sodíku a draslíku).

K přechodnému období není třeba žádného komentáře. Intenzity a objemy tréninků se výrazně redukují – v tento čas si „odpočiňte“ také od všech doplňků stravy.