Mgr. Vlastimil Chadim  |  Výživa ve sportu, Doplňky stravy
image for Doplňky stravy u vytrvalců - část I.

Po celém světě zažívá trh s doplňky velký růst. Potravinové doplňky používají sportovci, jedinci redukující nadváhu, nemocní i zdraví lidé, všichni, kdo potřebují zkvalitnit svoji základní výživu. Pravdou je, že dnešní potraviny produkované potravinářským průmyslem jsou poměrně často deficitní na řadu nutrientů. Výrobci potravinových doplňků vyzdvihují význam té které sloučeniny a zdůrazňují její nepostradatelný význam pro člověka.

Širokou skupinou spotřebitelů doplňků stravy jsou výkonnostní i rekreační sportovci. Tělo sportovce pravidelně zatěžované intenzivní fyzickou aktivitou má vyšší požadavky na dodávku živin, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Díky nedostatečné výživě a nevhodnému složení jídelníčku mohou u těchto jedinců nastat deficity některých nutrientů. V takových případech dokážou být doplňky stravy určitým pomocníkem. Racionálním opatřením je však na prvním místě rozumná úprava stravovacích zvyklostí a zkvalitnění jídelníčku. Doplňky stravy je nutné brát skutečně pouze jako DOPLŇKY k přirozeným potravinám. Není možné považovat je za primární zdroj energie, živin a dalších základních složek výživy. Na druhou stranu jejich výhodou je vysoká koncentrace účinné látky – v malém objemu přípravku získáme velké množství požadované látky při minimální zátěži trávicího traktu. Jednou z hlavních předností doplňků stravy je snadnost a rychlost vstřebávání. Především u sportovců nastávají okamžiky (před, při a po aktivitě), kdy je třeba tělu dodat požadované živiny v co možná nejkratším čase.

Sportovci od suplementů většinou očekávají:

- zvýšení fyzického výkonu a oddálení pocitu únavy a vyčerpání

- rychlou dodávku energie

- urychlení a zkvalitnění regeneračních procesů po zátěži

- udržení dobrého zdravotního stavu, ochranu před nemocemi, zraněními a chronickou únavou

- podporu při růstu aktivní tělesné hmoty

- podporu redukce nadbytečných tukových zásob v těle

Mnohé potravinové doplňky tyto požadavky skutečně splňují. Jiné nepřináší žádný efekt a řada suplementů může mít dokonce zdraví poškozující účinky. Všechny oficiálně prodávané doplňky stravy v ČR jsou před uvedením na trh schváleny Státním zdravotním ústavem, který potvrdí jejich zdravotní nezávadnost. S rozvojem nových poznatků o účinku jednotlivých nutrientů a vědomostí o fyziologii tělesné zátěže, můžeme v dalších letech očekávat mnohem vyšší uplatnění potravinových suplementů u sportovců i běžné populace. Pojďme si krátce představit doplňky stravy, které jsou v současné době nejčastěji využívány běžci a sportovci zaměřenými na vytrvalostní disciplíny. Zabývat se budeme pouze povolenými sloučeninami, které mají více, méně prokazatelný efekt a zároveň jsou v přiměřeném dávkování bezpečné pro lidský organismus.

Pokračování v části II.