Mgr. Vlastimil Chadim  |  Potraviny, Doplňky stravy
image for Energetické drinky část II.

Spotřeba energetických nápojů a stimulantů ve formě potravinových doplňků zaznamenává v posledních letech stálý růst. Mezi nejčastější konzumenty energetických nápojů patří teenageři, studenti, manažeři a sportovci. Atraktivní až sugestivní pojmenování těchto přípravků v nás vyvolávají touhu vyzkoušet je a využit jejich účinků především v obdobích výrazného fyzického i duševního vypětí. Jsou však proklamace výrobců opodstatněné? Jaký je mechanismus účinku „nakopnutí“? Které látky jsou odpovědny za stimulační účinky? Jsou energetické drinky bezpečné? Nemá jejich dlouhodobé užívání vedlejší účinky či škodlivý vliv na zdraví?

Jak a kdy energetické drinky a stimulanty využívat? Předem je třeba upozornit na jejich nadměrnou a neuváženou spotřebu až zneužívání. Při chronickém užívání kofeinu i jiných stimulantů snadno dochází ke vzniku tolerance. Pro vyvolání stejné intenzity účinků je třeba přijímat stále vyšší dávky. Dobře patrné je to u chronických konzumentů kávy, kdy vypití jednoho šálku vyvolá v organismu podstatně menší odezvu než u člověka s minimálním příjmem kofeinu. Úplně stejnou reakci těla nacházíme u energetických drinků. Budete-li si denně dávat jednu, dvě plechovky či ampulky, brzy se dopracujete k minimálnímu stimulačnímu účinku. V okamžiku, kdy budete potřebovat skutečně nakopnout, běžná dávka nápoje či přípravku se na vás nijak nepodepíše. Zacházejte tedy se stimulanty (i s kávou, kolovými nápoji) obezřetně. Není-li jich bezpodmínečně třeba, nekonzumujte je. „Schovávejte“ si je pro výjimečné situace – závody, těžké tréninky, náročné duševní zatížení, popř. povzbuzení za volantem. Neotupělé buňky CNS, které nejsou denně bombardovány stimulačními sloučeninami, vykazují vysokou citlivost k jejich působení. V ojedinělých případech můžeme ve spojitosti s energy drinky hovořit až o závislosti. Organismu navyklému na dlouhodobé užívání „externích“ stimulantů, nestačí běžné koncentrace tělu vlastních. Proto, aby se člověk cítil svěží, zůstal „při životě“, musí si dopřát svoji každodenní „dávku“. Pokud tělu nedopřeje pravidelnou porci stimulantů, mohou se vyskytnout doslova abstinenční příznaky (bolesti hlavy, únava, skleslost či naopak podrážděnost, poruchy činnosti zažívacího traktu).       

 Ve spojitosti s podporou fyzickou výkonu je vhodné „aplikovat“ stimulační přípravky asi 15-30 minut před zahájením činnosti. U výrobků s převahou guarany je třeba vypít drink či ampulku již 60-90 min před vyjetím (pomalejší nástup účinku guarany). Trvá-li výkon déle než dvě hodiny, je možné využít další dávky kolem 2/3-3/4 závodu, tréninku. V této fázi je však třeba orientovat se na výrobky s obsahem „rychlého“ kofeinu, který se postará o bleskové nabuzení a vzpruhu. Nikdy neužívejte energy drinky po výkonu. Pocitově vám sice pomohou lépe snášet únavu, ale svými stimulačními účinky znemožňují uklidnění nervové soustavy a tím celého organismu. Pod jejich vlivem dochází k narušení regeneračních procesů těla. Svými močopudnými účinky oddalují obnovu tělních tekutin ztracených v průběhu fyzické činnosti.

Dle individuální senzitivity k stimulačním látkám přítomných v energetických nápojích a ampulích nepřekračujte vhodnou jednorázovou i celodenní dávku. Při užití vyšších množství stimulantů může dojít k rozvoji celé řady vedlejších účinků. Nejčastěji se jedná o nadměrnou excitaci organismu, předrážděnost, třes, nervozitu, srdeční palpitace, arytmie, zvýšení krevního tlaku, rozrušení žaludku a střevní činnosti, zvýšenou diurézu (nadměrné močení), nespavost, úzkost. Výrazné vyplavení stresových hormonů způsobí vazokonstrikci (zúžení cév), která se projevuje snížením prokrvení periferních částí těla – studené ruce a chodidla. Nebezpečný je efekt vazokonstrikce na věnčité tepny u pacientů s anginou pectoris. Ve spojitosti s provozováním sportovních aktivit může účinkem vyšší diurézy mnohem snadněji docházet ke vzniku dehydratace organismu. Proto je třeba energetické nápoje kombinovat s dostatečným příjmem tekutin (voda, ovocné šťávy, iontové nápoje). Zmínit je třeba také riziko užívání energy drinků v kombinaci s alkoholem. Nabuzení organismu stimulanty „maskuje“ tlumící efekt a účinky alkoholu. Osoba konzumující energetické nápoje je schopna při „nakopnutí“ vypít více alkoholu, jehož nadměrné množství se negativně podepíše na mnoha tělesných funkcích.

Racionální užívání energetických nápojů a stimulačních přípravků nepředstavuje u zdravých dospělých jedinců žádné nebezpečí. Jejich konzumace se však nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem, pacientům s hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční a ostatními chorobami kardiovaskulárního systému.

 

Tab. č. 1 srovnání obsahu hlavních složek energetických drinků u některých výrobků (množství sledovaných složek obsaženo ve 100 ml výrobku) 

Sledovaná složka

Semtex

Red Bull

ExploMax

Monster Energy

Big Energy Shock

Energetická hodnota

51 kcal

45 kcal

59 kcal

48 kcal

51 kcal

Sacharidy

12 g

11 g

14,5 g

12 g

12,5 g

Kofein

32 mg

32 mg

32 mg

32 mg

32 mg

Taurin

400 mg

400 mg

200 mg

400 mg

400 mg

Synefrin

0 mg

0 mg

2 mg

0 mg

0 mg

Inositol

0 mg

200 mg

0 mg

0 mg

0 mg

Ženšen

0 mg

0 mg

0 mg

800 mg

0 mg

Karnitin

0 mg

0 mg

0 mg

400 mg

0 mg

Vit C

20 mg

0 mg

0 mg

0 mg

18 mg

 

Tab. č. 2 srovnání obsahu hlavních složek energetických ampulí u některých výrobků (množství sledovaných složek obsaženo ve 100 ml výrobku)

Sledovaná složka

Speed 8

Shleha

ExploMax

Hurricane stimulant

Rescue Coffeinum

Energetická hodnota

32 kcal

127 kcal

13 kcal

150 kcal

210 kcal

Sacharidy

5 g

28 g

0 g

37,5 g

52 g

Kofein

600 mg

560 mg

720 mg

538 mg

800 mg

Taurin

0 mg

4000 mg

1600 mg

0 mg

0 mg

DMAE

200 mg

0 mg

0 mg

0 mg

0 mg

Synefrin

0 mg

200 mg

40 mg

0 mg

0 mg

GABA

500 mg

0 mg

0 mg

0 mg

0 mg

L-Karnitin (ALC)

1400 mg

400 mg

0 mg

2000 mg

0 mg