Mgr. Vlastimil Chadim  |  Základy výživy člověka
image for Krevní skupiny a strava část II.

Na to, jak bychom se měli nejlépe stravovat, které potraviny našemu tělu nejvíce svědčí a kterým bychom se měli naopak vyhýbat, panují rozdílné názory. Existuje mnoho výživových směrů, které zaručují „ten nejoptimálnější“ stravovací přístup.

Jak si stojí v systému BTD krevní skupina A? Tato krevní skupina je v české populaci nejčastější (41%). Áčkaři jsou potomci zemědělců, konkrétně pěstitelů rostlin. Krevní skupina A se na scéně objevila až s příchodem neolitu, kdy naši předkové již dokázali systematicky pěstovat kulturní rostliny, které se postupně staly převažujícím zdrojem energie. Ruku v ruce s rozvojem pěstitelství se však rozvíjelo též chovatelství a bez pochyby vedle sebe existovali ve vzájemné symbióze. Ovšem produkty chovu zvířat jsou mnohem vhodnější pro jedince s krevní skupinou B. Áčkař by tedy měl být ideálním vegetariánem, který to však nesmí přehánět s mléčnými výrobky (špatně je tráví, akceptovatelné jsou pouze v zakysané podobě). Omezený přísun vápníku v nemléčné stravě je doporučeno substituovat sojovými výrobky a ořechy. Krevní skupina A nejvíce profituje ze stravy bohaté na obilniny, luštěniny, ořechy, semena. Když už maso, tak v malém množství kuřecí. Kupodivu by se i lidé s krevní skupinou A měli mít na pozoru před lepkem. Přílišná konzumace pečiva není ani u skupiny A optimální. Pro krevní skupinu A jsou nevhodné banány, meloun, pomeranče, mandarinky, olivy, rajčata, brambory. Z nápojů se nedoporučuje pít pivo, limonády, minerálky, černý čaj. Neškodí víno, káva a zelený čaj. Lidé s krevní skupinou A jsou nejvíce ohroženi kardiovaskulárními chorobami, mají citlivý imunitní systém, jsou náchylnější k infekcím. Udává se, že trpí častěji zhoubným bujením jater, žlučníku, anemií a diabetem 1. typu. Tato krevní skupina má mít nejméně výhodné podmínky pro dosahování maximálních fyzických výkonů. Vyhovují jí spíše meditace, uklidňující cvičení, technické disciplíny a lehké aerobní cvičení.

Opět jinak je na tom krevní skupina B – potomci asijských nomádů. V ČR k této krevní skupině náleží 18% populace. Historicky je zhruba stejně stará jako krevní skupina A, ovšem vznikla v úplně jiném prostředí – ve stepích střední Asie. Dá se říci, že v mnoha ohledech se jedná o protipól skupiny A. Béčkaři mají silnou imunitu, jsou přizpůsobiví novým životním podmínkám, mívají vyrovnaný nervový systém. Autoři uvádí, že krevní skupina B má nejlepší předpoklady pro vytrvalostní a silově-vytrvalostní sporty. Dle poznatků D´Adamových bývá u krevní skupiny B častý výskyt lupénky, autoimunitních onemocnění a chronického únavového syndromu. Krevní skupina B může mít jídelníček zřejmě nejpestřejší. Výborné jsou mléčné výrobky, červené maso, zvěřina, ryby, vejce, obilniny, těstoviny, luštěniny, většina druhů zeleniny, ovoce. Lidé s krevní skupinou B by se měli vyhýbat kuřecímu masu, rostlinným olejům, ořechům a semenům. V předchozí větě je uvedeno, že béčkaři mohou obilniny a těstoviny. V zápětí jsme nuceni, dle názorů D´Adamových, konstatovat, že výrobky z pšenice (z čeho se vyrábí těstoviny…?), pohanky, žita, kukuřice jsou pro tuto krevní skupinu nevhodné. Béčkaři si také nemohou dopřát chuti oliv a rajčat.

Někdy před 3000 lety se na scéně objevila nejmladší krevní skupina - AB. Ve světové populaci je zastoupena nejméně často. Čechů s krevní skupinou AB je pouze 9%. Krevní skupina AB má citlivý nervový systém, pokud je vystavena stresu, hůře jej toleruje. Příslušníci této krevní skupiny jsou dobrodružní a oblíbení (osobně si myslím, že lidské vlastnosti a chování jsou ovlivněny především prostředím a výchovou než krevní skupinou). Někdy však mohou propadat depresím. Tolerantní imunitní systém může být slabší při průniku patogenů do organismu. Negativem je též citlivá trávicí soustava. U této krevní skupiny bývají větší sklony k srdečně cévním onemocněním a nádorovým chorobám. Předpoklady pro vysokou fyzickou výkonnost jsou omezené. Této krevní skupině nejvíce svědčí klidné cvičení a vytrvalostní aktivity nižší intenzity. Jelikož se jedná o produkt kombinace skupiny A a B, většinu doporučení pro tyto krevní skupiny můžeme aplikovat i u skupiny AB. Obecně tedy nejvíce profituje ze smíšené stravy, ve které jsou zastoupeny obilniny, luštěniny, krůtí maso (ovšem ne kuřecí?), králík, ryby, zelenina a ovoce. Vystříhat by se lidé s krevní skupinou AB měli tmavému masu, vnitřnostem, mořským plodům, kukuřici, pohance, pomerančům, banánům. Dobrou zprávou je, že pít se může téměř vše - zelený čaj, minerálky káva, pivo i víno (poslední dva samozřejmě v přiměřeném množství). Co se nedoporučuje je čaj černý (všimněte si, že černý čaj není vhodný pro žádnou krevní skupinu…) a limonády.

Tento článek zdaleka neproniknul do veškerých tajů stravování podle krevních skupin. Pouze okrajově jsme naznačili její základní orientační body. Chcete-li otestovat BTD sami na sobě doporučuji hlubší studium problematiky. Může se stát, že některé doporučované potraviny vám budou opravdu vyhovovat a po teoreticky nevhodných potravinách se budete cítit skutečně hůře (zde bych možná také zdůraznil vliv psychiky – pokud si něco dopředu vsugerujeme, že nebude tělu vyhovovat, tělo se podle toho zachová…). Přínosem BTD je, že se nad svým jídelníčkem budete muset mnohem více zamýšlet. Už to v mnoha případech povede ke zkvalitnění stravovacích zvyklostí a nepřímo i k redukci tukových zásob (u lidí s nadváhou). Jako nevýhodu považuji monotónnost jídelníčku a nedostatečnou pestrost potravin. Po určitém čase se jednostranný jídelníček omrzí. Co je však největším problémem? Riziko vzniku výživových disbalancí. Nevyvážený jídelníček nedokáže pokrýt požadavky těla na dodávku všech esenciální nutrietů. Těžko si např. představit jak zabezpečit přísun dostatečného množství sacharidů pro krevní skupinu 0 (možná umí nulkaři fantasticky spalovat tuky a sacharidy k intenzivní fyzické zátěži nepotřebují…) nebo přívod esenciální aminokyselin pro děti s krevní skupinou A. Jsem přesvědčen, že hubnutí dle krevních skupin může fungovat. Za jeho výsledky však spíše než vyloučení potravin s nevhodnými lektiny bude stát jedině a pouze negativní energetická bilance, navozená omezením přísunu kaloricky bohatších potravin a zvýšením celkového energetického výdeje. Nic jiného v tom nebude. Komu se podařilo zhubnout podle teorie BTD, neudělal nic jiného, než že se v daný okamžik nacházel v záporné energetické bilanci. Na druhou stranu si neumím vysvětlit, jak by mohlo např. zelí u krevní skupiny 0 zapříčiňovat nárůst tělesné hmotnost – díky zelenině, která má ve 100 gramech pouhých 20 kcal… (snad možná, že by způsobilo výraznou hypofunkci štítné žlázy a následný pokles rychlosti metabolismu).

Do dnešních dnů bylo provedeno několik odborně vedených studií a žádná z nich neprokázala rozdílný vliv určitých potravin na zdravotní stav jedinců s odlišnými krevními skupinami. Osobně bych tento výživový směr ve své striktní podobě nedoporučoval lidem s metabolickými chorobami, osobám vyžadujícím specifický přísun živin, těhotným, kojícím ženám a malým dětem. Zatím nemáme dostatek přesvědčivých informací, které by nás ospravedlňovali ke specifickému výběru potravin na základě odlišné krevní skupiny. Je pravděpodobné, že v budoucnu, kdy budeme mít detailní znalosti o lidském genomu, budeme schopni řídit výživu člověka na základě skutečně zdůvodněných a podložených informací. Do té doby je třeba brát jídelníček sestavený podle krevních skupin pouze jako další dietní výstřelek.