Mgr. Vlastimil Chadim  |  Potraviny
image for Med

Pro svou sladkou chuť je med velmi oblíbenou ingrediencí v nápojích a nejrůznějších pokrmech. V prehistorických dobách odebíral člověk náhodně objevený med divoce žijícím včelám. Postupně se naši předkové naučili řídit život včelstev a organizovaně vyrábět med. Med byl pro své výživné a léčebné účinky vždy velice ceněn.

Po dlouhá staletí, až do příchodu třtinového a posléze řepného cukru, byl med v našich zeměpisných šířkách jediným dostupným sladidlem. V 19.století jej začal nahrazovat řepný cukr, jehož produkce je mnohem vyšší a ekonomicky výhodnější. Z nutričního hlediska má však med oproti rafinovanému řepnému (či třtinovému) cukru několik předností.

Tato sladká hmota, produkovaná včelami z nektaru či medovice obsahuje v průměru 16-20% vody a kolem 80% sacharidů. Zastoupení jednotlivých cukrů v medu kolísá vlivem jeho původu a stáří. Nejvyšší podíl sacharidů je tvořen fruktózou – cukrem ovocným, kterého je v medu 35-40%. Dalším významným sacharidem medu je glukóza – cukr hroznový. Toho bývá kolem 30-35%. Čím vyšší podíl glukóza zaujímá (na úkor fruktózy), tím dříve dochází k tuhnutí - krystalizaci medu. Zbytek cukrů je tvořen sacharózou (cukr řepný), maltózou (cukr sladový) a maltodextriny. Díky zmiňovanému zastoupení cukrů vykazuje med vyšší hodnotu glykemického indexu – GI 65. Med tedy patří mezi rychlejší dodavatele cukrů, čehož se dá výborně využít při dlouhodobých sportovních aktivitách. Necukerné složky medu jsou tvořeny bílkovinami, organickými kyselinami, enzymy, vitamíny (především skupiny B a vit C), minerálními látkami (draselné, hořečnaté, vápenaté a sodné soli) a stopovými prvky (železo, měď, zinek, jod, fluor, kobalt, mangan). Obsahem polyfenolů a vitamínu C vykazuje med antioxidační účinky. Pomáhá tím redukovat účinek volných radikálů a nepřímo tak mírnit rizika poruch látkové výměny. Med působí prebioticky – vytváří příznivé prostředí pro tvorbu vhodné bakteriální mikroflóry ve střevech. Díky podpoře růstu probiotických baktérií působí preventivně proti rozvoji karcinomu tlustého střeva a konečníku, zlepšuje trávení, zvyšuje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Celkem obsahuje asi 180 nutričně aktivní látek. Ze 100 g medu získáme 325 kcal (1360 kJ). Pro srovnání 100 g řepného cukru přináší 395 kcal (1655 kJ). Rozdíl v energetické hodnotě mezi medem a cukrem tedy není velký. Celková výživová hodnota medu je však pro svůj obsah biologicky hodnotných látek podstatně vyšší.

Z pohledu nutričního složení se nektarový (květový) a medovicový (lesní) med od sebe významně neliší. Senzorické rozdíly zde jsou však výrazné. Nektarové medy jsou světlejší, dříve krystalizují, mají jemnou chuť a slabší aroma. Lesní medy jsou naopak tmavší, déle vydrží tekuté, mají výraznou chuť a specifickou vůni. Smícháním obou druhů medu vzniká med smíšený. Přikrmují-li se včely při snůšce cukrem vzniká med cukrový. Díky své sladké chuti se medu využívá jako přírodního sladidla. Přislazujeme jím nápoje, využíváme jej při vaření a ochucování hotových pokrmů. Své uplatnění najde při doslazování pečiva, obilných kaší, vloček, nákypů, rýže, těstovin, ovoce. Udává se, že sladící schopnosti medu jsou na úrovni 75% řepného cukru. Pro svoje složení se med hodí do jídel konzumovaných před a po sportovním výkonu. Je velmi snadno stravitelný a poskytuje v koncentrovanější podobě rychlý zdroj cukrů. S oblibou se med používá ve sladkých snídaních. Teplé mléko s medem je skvělým uspávacím a uklidňujícím prostředkem.

Med využíváme nejen jako sladidlo a rychlý zdroj energie. Významné jsou též jeho léčebné a profylaktické účinky. Med působí jako antibakteriální a antiseptický činitel. Při nachlazení je čaj s medem osvědčenou „medikací“. Obsah železa podporuje tvorbu červených krvinek. Med posiluje imunitní schopnosti organismu. Výborně se hodí při léčbě drobných popálenin.

K tomu, aby nám med co nejlépe sloužil je vedle nákupu kvalitního medu nezbytné jej vhodně uchovávat a správným způsobem používat. Med je třeba skladovat ve skleněných nebo porcelánových nádobách v temnu, v suchém prostředí při teplotách do 15°C. Příliš nízké teploty – v chladničce medu nesvědčí. V případě, že vám med zkrystalizuje, zahřívejte jej ve sklenici vložené do vodní lázně o teplotě do 42°C. Chcete-li získat z medu co nejvíce prospěšných látek, chraňte jej před vysokými teplotami (med vkládaný do horkých nápojů, med používaný při vaření, pečení)! Teploty nad 45 stupňů ničí živé enzymy a mnoho dalších mikronutrientů.