Dočtete se o hlavních zásadách redukce tukových zásob, o strategiích jak zabránit poklesu bazálního metabolismu, jak si vytvořit redukční jídelníček a vhodný pohybový program, jak souvisí psychika a naše chování s obezitou.

Jak poskládat stravu v průběhu dne

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Základy výživy člověka  |  Redukce hmotnosti
image for Jak poskládat stravu v průběhu dne

Pro podporu fyzické výkonnosti, při redukci nadváhy i udržení setrvalého hmotnostního stavu je třeba dodržovat pravidelný stravovací režim. Vytvořte si svůj individuální plán, kdy a co budete jíst. První zásada, ze které budete vycházet, je rozložení příjmu energie a jednotlivých živin do více menších dávek.

čtěte více »

 

Jaká je vaše ideální váha?

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Základy výživy člověka  |  Redukce hmotnosti
image for Jaká je vaše ideální váha?

Odpovědět na tuto otázku je i není jednoduché. Existují obecné formulky, podle kterých se dá vypočítat ideální hmotnost jedince. Například známý Brockův index říká, že bychom měli v dospělosti vážit tolik, kolik měříme mínus 100. Ženy by si měly od tohoto výsledku odečíst asi 10%, muži mohou naopak 10% přičíst.

čtěte více »

 

Hubnutí břicha a jiných problémových partií

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Redukce hmotnosti
image for Hubnutí břicha a jiných problémových partií

Častým problémem při redukci nadváhy či formování těla jsou tzv. problémové partie. Lidé se často při hubnutí pokoušejí zhubnout přednostně to, co považují za největší vadu na své postavě – a tak se často pídí po receptech na zaručené zhubnutí břicha, stehen, zadečku… Každý z nás má ovšem své typické ukládání tuku v těle.

čtěte více »

 

Bílkoviny při hubnutí

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Redukce hmotnosti
image for Bílkoviny při hubnutí

Při redukci nadváhy je nezbytné konzumovat dostatečné množství bílkoviny. V období negativní energetické bilanci chrání bílkoviny dodané stravou vlastní tělesné bílkoviny před nadměrným katabolismem, který doprovází redukční režim.

čtěte více »

 

Co je a co není opravdové hubnutí

Mgr. Vlastimil Chadim  |  Redukce hmotnosti
image for Co je a co není opravdové hubnutí

Odhodlali jste se rázně zatočit se svojí nadváhou, chcete se zbavit svých nadměrných tukových zásob? Ještě než se pustíte do práce, bylo by dobré si ujasnit, o co při redukčním procesu jde. Nechte si nejdříve zjistit, kolik že tuku vlastně v těle máte. Je dobré to vědět, protože jedině tak může být posouzeno, jestli se u Vás skutečně o obezitu jedná nebo ne.

čtěte více »