Mgr. Vlastimil Chadim  |  Doplňky stravy
image for Spalovače tuku část II.

Jako spalovače tuku nazýváme potravinové doplňky, které kombinují řadu sloučenin přírodního původu s předpokládanými lipolytickými účinky.

Mnoho jedinců má „od přírody“ nižší klidovou spotřebu energie. Pokud zároveň zahájí redukční režim, tj. sníží příjem energie stravou, v reakci na to dochází k dalšímu „zpomalování metabolismus“. Nižší klidový energetický výdej automaticky snižuje celkový energetický výdej. Pokles hodnoty celkového energetického výdeje vytváří špatné podmínky pro redukci zásob tuku v těle. Snahou tedy je udržet i v „hubnoucím“ režimu úroveň klidového energetického výdeje na vyšší úrovni. V této oblasti by měl (vedle vhodného stravovacího a pohybového režimu) pomoci synefrin, který svými účinky na metabolismus zvyšuje bazální energetický výdej. Synefrin zřejmě působí také jako agonista β-3 adrenergních receptorů, čímž stimuluje lipolýzu – štěpení tukové tkáně.

Někteří výrobci přidávají do suplementů podporujících redukci nadváhy tyrosin. Tyrosin je aminokyselina, ze které vznikají ve štítné žláze tyroxin a trijodtyronin – hormony štítné žlázy zvyšující základní metabolický obrat. Tyrosin je také stavební látkou pro syntézu adrenalinu  a noradrenalinu – hormonů, které (mimo jiné) podporují lipolýzu. Tím, že kofein a guarana stimulují činnost CNS a srdce, pod jejich vlivem mírně roste tepová frekvence, nepřímým způsobem též zrychlují chod látkové výměny.

Poslední, z pětice v úvodu zmíněných základních mechanismů působení spalovačů, je zřejmě nejvíce kontroverzní. L-karnitin je tělu vlastní sloučenina, která je nezbytná k transportu mastných kyselin s delším uhlíkatým řetězcem přes mitochondriální membrány do matrix mitochondrií, kde probíhá poslední krok tvorby energie – vznik ATP. Má-li člověk ve své výživě (což většinou má) dostatek stavebních prvků pro syntézu karnitinu (aminokyseliny methionin, lysin a vit C, vit B6, železo), deficit l-karnitinu v buňkách nehrozí. Drtivá většina redukujících jedinců si proto suplementací karnitinu možnost podpořit snižování tukových zásob vůbec nenavýší. Navíc množství karnitinu obsaženého v jedné obvyklé dávce výrobku, kombinujícího více různých sloučenin, jsou velmi nízká.

Ani u další složek, které bývají obvyklou součástí spalovačů – chromium pikolinát, kyselina hydroxycitrónová (HCA), taurin nebyly klinickým testováním prokázány účinky, jež jsou výrobci a prodejci uváděny.

Spalovače tuků jsou typickou kategorií potravinových doplňků, u kterých hraje významnou úlohu placebo efekt. Pro mnohé uživatele stačí, když „něco požijí“ a pozitivní psychické rozpoložení navodí žádaný fyziologický efekt… Obecně se doporučuje užívat přípravky      30-60 minut před zahájením fyzické aktivity. Suplementy s obsahem látek stimulujících bazální metabolismus, termogenních látek a látek snižujících apetit, je výhodné přijímat také ráno před snídaní. Vzhledem k obsahu kofeinu je třeba dodržovat maximální doporučené denní dávky.

Závěrem je třeba zdůraznit, že žádný přípravek podporující spalování tuků, sám o sobě tuky nespaluje. Bez negativní energetické bilance a bez účasti pohybových aktivit se úbytku tukové tkáně nikdy nedočkáme.