Mgr. Vlastimil Chadim  |  Výživa ve sportu, Doplňky stravy
image for Tribulus terrestris

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) roste v širokých oblastech mírného a tropického klimatu Asie, Afriky, Evropy, Austrálie. S největší pravděpodobností pochází z mořských pobřeží Číny a Japonska. Již starověké civilizaci znaly účinky této byliny na lidský organismus. Využívali jej jako diuretikum, tonikum, protizánětlivý lék, k detoxikaci jater, ledvin, k ochraně před rozvojem kardiovaskulárních onemocnění. V podvědomí jsou účinky této byliny k podpoře plodnosti a sexuální stimulace. Sportovci silových disciplín si od extraktu kotvičníku slibují nárůst svalové hmoty a výkonnosti.

Kotvičník zemní obsahuje ve svých plodech a kořenech značné množství fytosterolů, které snižují hladiny cholesterolu a triacylglycerolů v krvi. Tribulus terrestris je známý pro přítomnost steroidních saponinů (protodioscin, furostanol, furostenedion), kterým jsou připisovány afrodiziakální účinky a podpora přirozené tvorby androgenních i estrogenních hormonů. V rostlině se nachází celá řada dalších sloučenin, jakou jsou sapogeniny (diosgenin), alkaloidy, bioflavonoidy, rutin, quercetin, rostlinné oleje, taniny.

Extrakt z kotvičníku zemního se prodává jako potravinový doplněk určený především pro sportovce a seniory. Výrobci a prodejci výrobků s označením Tribulus terrestris uvádí pozitivní vliv přítomných sloučenin na růst hladin testosteronu, díky kterému dochází k podpoře růstu svalové hmoty, růstu fyzické a sexuální výkonnosti, urychlení regenerace, posílení imunitních funkcí organismu. Některé studie na zvířatech skutečně popisují zvýšení produkce testosteronu, dihydrotestosteronu a dehydroepiandrosteronu. Žádná studie prováděná na člověku však nepotvrdila při užívání suplementů kotvičníku vzrůst hladin luteinizačního hormonu nebo přímo testosteronu u mužů i žen, a následné anabolické či sílu zvyšující účinky. Ani u starších mužů (u kterých je přirozená produkce testosteronu nižší než u mladých jedinců) nárůst koncentrací testosteronu a jeho derivátů nebyl potvrzen.Tribulus terrestris je bohužel více mýtus než fakt. Pokud při užívání kotvičníku dochází k růstu fyzické (či sexuální) výkonnosti, bude to s největší pravděpodobností způsobeno placebo efektem – psychickým ovlivněním fyzických funkcí.

Texty z obalů výrobků doporučují užívat 2-4 kapsle (á 500 mg extraktu) denně, rozložených do jedné až dvou dávek. Po spotřebování balení je vhodné zařadit měsíční přestávku. Vedlejší účinky kotvičníku zemního nejsou známy. Přesto se jeho užívání dětem, těhotným a kojícím ženám nedoporučuje.