Mgr. Vlastimil Chadim  |  Doplňky stravy
image for Ženšen

Ženšen pravý (Panax ginseng, česky označovaný také jako všehoj ženšenový) patří mezi léčivé a stimulační rostliny. Historie ženšenu je velmi dlouhá. Hojně byl a je využíván v asijských kulturách pro léčbu únavy, úlevu od bolestí, zlepšení mentálních funkcí a vitality.

Na severní polokouli se vyskytuje několik poddruhů ženšenu – ženšen čínský (oblast severovýchodní Číny), korejský, japonský a americký. Ženšen sibiřský není ženšen v pravém slova smyslu, je to zcela jiná bylina se jménem Eleuterococcus.

Pro léčebné a stimulační účinky ženšenu se využívá kořene. Nejúčinnější je kořen 5-7 let starý. Aktivní látky v ženšenu jsou glykosidy a saponiny – látky označované jako ginsenosidy. Chemické složení komerčně prodávaných výrobků je velmi variabilní díky rozdílům v původu suroviny, kultivaci rostliny, ročníku i způsobů zpracování. Ženšen se suší buď na slunci – získává se tzv. „bílý ženšen“ nebo se paří v cukerném či lihovém nálevu a následně suší umělým teplem – vzniká „červený ženšen“. Ve finální podobě se ženšenové výrobky prodávají jako extrakty, sirupy a tablety. Ženšen bývá často kombinován s dalšími suplementy, čímž však může docházet ke snížení koncentrací ginsenosidů. U levných výrobků je množství ginsenosidů tak nízké, že uživatel nemůže pozorovat žádné účinky. Ženšen se přidává také do některých energy drinků. Zde je však přítomen v nepatrném množství, proto nezpůsobuje předpokládaný efekt.  Tradiční čínská medicína s výhodou kombinuje ženšen s jinými bylinami, čímž dochází k synergickému efektu a zvýšení jeho účinnosti.

Ženšen patří do kategorie adaptogenů a harmonizérů, což jsou látky určené pro normalizaci funkcí organismu vystavenému nadměrnému stresu fyzické i psychické povahy. Tlumí projevy únavy, napomáhá zvýšit mentální a fyzickou výkonnost, vhodný je také při nespavosti, neurasteniích a stavech úzkosti. Ginsenosidy působí pozitivně na stav látkové výměny, kdy zlepšují kompenzaci diabetu 2. typu. Uváděny jsou protizánětlivé účinky, snížení rizika nádorových onemocnění, zpomalení procesu stárnutí organismu. Alternativní medicína využívá ženšenu při léčbě sexuálních dysfunkcí a stimulaci sexuální touhy především u starších mužů. Díky lepšímu využití kyslíku dochází ke zvýšení aerobní výkonnosti u vytrvalostních sportovců. Některá literatura popisuje také nárůst hladiny testosteronu, čímž by ženšen podporoval regeneraci svalové tkáně po fyzickém výkonu. Není však dostatek věrohodných důkazů, které by potvrzovaly proklamované účinky ženšenu u sportovců.

Ženšen se doporučuje užívat v 30-60 denních „kůrách“, se stejně dlouhou pauzou. Měsíční až dvou měsíční pauzy je třeba z důvodů kumulace účinných látek v těle, které pak mohou způsobovat negativní účinky  - zvýšení krevního tlaku, nepřiměřená euforie, nervozita, nespavost, ranní nevolnosti, průjem či bolesti hlavy. Riziko předávkování ženšenem je nízké. Přesto se může dostavit a projevit krvácením, suchostí v ústech, excitací, dráždivostí, bušením srdce, třesem, bolestmi hlavy, nespavostí, zvýšenou tělesnou teplotou, zažívacím obtížemi, snížením chuti do jídla, zvýšenou sexuální touhou, závratěmi. Díky stimulačním účinkům se ženšen nedoporučuje užívat hypertonikům. Opatrní by měli být také pacienti s ischemickou chorobou srdeční.